Sosyalist Kitaphane  
''Öğretimiz Dogma Değil Eylem Klavuzudur''
Go Back   Sosyalist Kitaphane > SANAT GALERİSİ > Dünyada Resim > Pablo Picasso (1881-1973)
''MARX - ENGELS''
Pablo Picasso (1881-1973) Kübizm

Reply
 
Bookmark and share LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Old 29-11-2010, 00:59
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default Pablo Picasso(25 Ekim 1881 - 1973Jaklin çiçeklerle (1954, yağlıboya tual .Jacqueline Picasso Koleksiyonu)
Jacqueline with flowers (1954 ,oil on canvas .Jacqueline Picasso collection ,Mougins)


PABLO PİCASSO
Biyografisi - Hayatı, Sanatı, Resimleri

Doğum Tarihi : 25 Ekim 1881 - Ölüm Tarihi : 1973

Picasso'nun yaşam öyküsü aslında o doğmadan çok önce başlar. Picasso'nun babası Don Jose Ruiz Blasco orta karar bir ressamdı. Blasco ailesinin geçmişi 1541'e dek uzanıyor. Picasso'nun ataları kuşaklar boyunca sanata düşkün, sanat konularından ciddi, yürekli ve açık görüşlü, din konularında ise son derece dürüst kişiler olmuşlardır. Annesi Dona Maria Picasso, Lopez den, fiziksel özelliklerini almıştır. Üstelik ailenin bu kanadında en az iki ressam vardır.
Picasso doğduğu gün ölümle ilk kez burun buruna gelmiştir. Ebesi çocuğun öldüğü kanısına varıp tüm özenini annesine yöneltmiştir. Yetkin bir doktor olan amcası Don Salvador'un soğukkanlılığı Picasso'yu soluk alamayıp ölmekten son anda kurtardı. Don Salvador'un uyguladığı etkili yöntemle geleceğin dahi sanatçısı küçük Pablo'yu yaşama döndürdü.


Yüzüne biraz puro dumanı üflenen bebek hemen ağlamaya başladı. Tarih, 25 Ekim 1881. Saat, 11.15.
Picasso yaşamının ilk on yılını doğduğu kasabada Malaga'da geçirdi.

Ailesine zengin denemezdi. Babası kasaba müzesinin müdürüydü. Ayrıca resim öğretmenliği yapıyordu. İki yakalarının bir araya gelmesi çoğu zaman çok güç oluyordu. İspanya'nın kuzeyinden daha iyi ücretle yeni bir iş önerisi aldığında sevinerek kabul etti. Picasso'lar dört yıl geçirecekleri Atlantik kıyısındaki eyalet merkezine taşındılar.

Picasso okulda sayıların biçimleriyle ilgilenir, onları defterine geçirir, ama onlarla oluşturulan aritmetik problemlerle hiç mi hiç ilgilenmezdi. Okulda defterlerini çizimlerle doldururdu.

Başlangıçta babasını örnek alıyordu ama 13 yaşına geldiğinde ona çoktan yetişmişti. Picasso babasının isteği üzerine bir resimdeki güvercinin ayaklarını tamamlamıştı.


Bunu o denli başarıyla yapmıştı, güvercinler o denli gerçekçi olmuştu ki babası gereçlerini oğluna vererek onun artık olgun bir sanatçı olduğunu kabul etmişti. Babası fırçasıyla boyalarını eline tutuşturdu ve bir daha hiç resim yapmadı.

Picasso, Barselona'daki sanat okulunun giriş sınavlarında da benzer bir başarı gösterdi. Ayrıca bir aylık bir ödevi bir günde tamamladı. O bir harika çocuktu. Doğru dürüst eğitim görmemişti ama, daha 14 yaşında tanınmış bir sanat okuluna kabul edilmeyi başarmıştı.Picasso çıraklık döneminin sona ermesinden çok önce Barselona'nın en tanınmış ressamları arasına girmişti. Barselona'da o güne dek gerçekleştirilen en önemli sergide ilk büyük boyutlu yağlı boya tablosu sergilendi. 1897'de Malaga'da geçirilen kısa bir yaz tatilinin ardından Picasso, Madrid'deki yeni atölyesine taşındı ve İspanya'nın en tanınmış sanat okullarından birine girdi. Önceleri geçmişin usta ressamlarını kopya edip onların biçemlerini yansıladı. Daha sonra bu resimler onun özgün resimleri için birer kaynak oldular. Bu konuları değişik düzenlemeler ile tekrar tekrar işledi.
[IMG]http://www.grafiksaati.com/Ressamlar/Pablo-Picasso/Guernica_Small.j[IMG]
Haziran başında kızıla yakalandı. İyileşmek için Barselona'ya döndü. 1899 İlkbaharında Barselona'ya yepyeni tasarılarla döndü. İspanyol resmindeki yeni gelişmelere daha açık bir görüşle bakmaya başlamış, öncüleri ile tanışmayı aklına koymuştu. Picasso'dan Bir Yaşam Hatırası

Bir ülkenin hükümdarı dönemin en ünlü ressamını huzuruna ister ve ondan bir horoz resmi çizmesini isteyecektir. Ve ülkenin en iyi ressamı Picasso gelir. Picasso hükümdardan bu resim için üç ay süre ister. Üç ay sonra Picasso elinde boş bir kağıt ve kalemle gelir hemen bir horoz resmi yapar. Hükümdar çok şaşırır. Madem bu resmi on saniyede bitirecektin benden niye 3 ay zaman istedin diye kızar. Picasso'da hükümdarı atölyesine gelmesini ister. Bunun üzerine hükümdar atölyeye gider ve Picasso dolabı açar, dolabın içinden en az üç yüz tane eskiz dökülür. Hükümdara dönerek bu resim 3 aylık çalışmamın ürünüdür der.


Çok geçmeden buradaki yaşlı başlı ressamların saygısını kazandı. 1900'de ilk kişisel sergisini açtı. Picasso'nun resimlerine büyük ilgi gösteren genç galeri yöneticisi ressama hemen bir anlaşma önerdi. Picasso öneriyi hemen kabul etti. Düzenli

aralıklarla galeriye vereceği resimler karşılığında ayda 150 frank alacaktı. Böylece, parası sorunlarını şimdilik çözmüş bulunuyordu. Öylesine coşkuyla doluydu ki ilk galericisinin birkaç portresini yaptı.

Anavatanı İspanya'ya döndü ve pek kısa bir süre kaldı. Ailesine yabancılaşmıştı. Onların taşralı zihniyeti karşısında duyduğu düş kırıklığı içinde Paris'e geri döndü. Picasso olgunluk aşamasını akademik bir eğitimden geçerek erişmişti. Ama daha on altı yaşına geldiğinde öğrenilecek ne varsa hepsini öğrenmişti. Picasso henüz kendi özgün biçimini yaratmamıştı. Öte yandan diğer ressamlarla dirsek dirseğe sürdüğü alışveriş yavaş yavaş sona eriyordu. Özgün bir sanatçı olarak kimliğini ilk kez vurgulayan Mavi ve Pembe Dönemlerinin eşiğindeydi. Eğitim süreci sona ermişti artık Picasso, Picasso olmuştu.

Pablo Picasso 1904'te Paris'e yerleşir. Burada göçebe yaşayanların, palyaçolarla ip cambazlarının dünyasına hayran kalır.

Etkileyici çarpıtmalarla neredeyse tek renkli denebilecek mavi bir ton kullanarak onların resimlerini yapar. Onun bu dönemine Mavi Dönemi denir.

Pembe Döneminde de yine aynı konular vardır. Ama renkler daha yalınlaşmıştır. 1907'de Avignonlu Kızları yapar.

Kübist gelişmenin başlangıç noktasını Picassonun Avignonlu Kızlar adlı tablosu temsil eder. Avignon'lu Kadınlarda, Picasso'nun kısa süre önce tanımış olduğu zenci yontularının etkileri izlenir. Buradaki figürlerin yalın ve köşeli düzenlenişi Kübizmin doğuşunun habercisidir.

Kompozisyondan insanı kavrayan renk, lekelerinden ve biçim çarpılmalarında tedirgin edici, etkiyi, kuşkusuz resimde canlandırılan Salonda uygun düşmektedir. Ondan önce hiç kimse bu biçimde resim yapmış değildir.

Aynı sıralarda Brague'da Fovizmden ayrılmakta, hiçbir havası olmayan, Streometrik çizimlerle oluşturduğu 'Estague de evler' manzaralar yapmaktadır.

Picasso'dan Sözler

'Benim arayışlarımdan söz ediyorlar, ben aramam ki... Bulurum.'

'Ne yapacağını iyi biliyorsan, gidip de onu yapmanın ne anlamı var? Nasılsa, biliyorsan böyle bir deneye girişmenin bir anlamı yok. Başka bir şey yap, daha iyi'

'Anlaşılmaktan daha tehlikeli bir durum var mı? Üstelik bu zaten olası değildir ki, hep yanlış anlaşılırsın. Yalnız olmadığını sanırsın, oysa her zamankinden daha yalnızsındır.'

'İnsan hiçbir zaman iyi iş becerdim, üstelik yarında Pazar dememeli durduğun anda yeniden başlamalısın bir daha hiç dokunmayacağım diyerek tuvali köşeye atabilirsin. Oysa son hiçbir zaman gelmez'

'Herşeyi söylemem ama, her şeyin resmini yaparım'


Picasso kübizme gittikçe daha çok yönelir. Başka insanlar, başka ressamlarla birlikte Mont Martre da 'Bateau 'Lavoir' yeni çamaşır teknesi adını verdikleri bir atölyede çalışmaktadır. Burada onu aralarında Leo Stein'da bulunduğu eleştirmenler, ünlü yazarlar, sanatçılar ziyarete gelir. Juan Griss kübizmin biçimlerin çözülüp dağıtıldığı bu çalışmasını 'Çözümleme dönemi' (Analitik) olarak nitelendirilir. Resim konuları oldukça sınırlıdır. Ev eşyaları ve müzik araçları ile yapılmış, natürmortlar arada bir figür (Mandolinli Kız) yada bir portre herhangi bir mekansal çevre yaratılmadan üçüncü boyut renk tonlarıyla yakalanır.

1912'ye doğru kübizmin 'bireşimci' (sentetik) aşaması başlar. Artık biçimler parçalanmakta gazete kesikleri, cam, sigara yardımıyla yepyeni biçimler oluşturulmaktadır. Bu tür çalışmaya Collage adı verilir. Bu yeni yöntem cisimlerin resminin yapılması ile son bağları da koparır. Artık resmin bağımsızlığına erişilmiştir.

27 Nisan 1937 yılında Almanların saldırısıyla Guernica kasabası bombalandı. Picasso bu olaydan çok etkilendi ve bunun üzerine Guernica adlı bir eser yaptı. Guernicada ağlayan insanlar felaket ve benzeri resmediliyordu.

Bir gün Picasso atölyesinde resmi tamamlamak üzere olduğundan Alman komutan içeri girer ve resme uzun bir süre baktıktan sonra bu resmi sen mi yaptın diye sorar. Picasso'da hayır siz yaptınız cevabını verir.

1937 yılının Ekim ayında anne çocuk çizimlerinden yola çıkarak, Guernica'nın bir tür dipnotu sayılabilecek Ağlayan kadını yaptı. Çağın yaygın konusu olan çekilen acılar burada çok yakından bakılan bir kadın başına sığdırılıyordu. İlk bakışta resim salt sanatsal öğeleriyle dikkat çeker. Oysa bu resme nereden ve nasıl bakarsak bakalım orta yerinde genellikle bir acı olarak kullanılan mendilin çok köşeli biçimi gözümüzü alıyor. Kadın umutsuzlukla mendili ısırmış gözyaşları mendile doğru akıyor. Mendil kadının ağzını bir peçe gibi örterek acısının şiddetini vurguluyor ve renklerindeki mavi beyaz karşıtlığı Guernica'ıyı akla getiriyor. Picasso 92 yaşına kadar yaşadı ve bu süre zarfında birçok ödüller aldı ve birçok sanatsal eserler meydana getirdi.
Picasso'nun Dönemleri
Mavi dönem

1901-1903 yılları Picasso'nun mavi dönemi olarak adlandırılır. Arkadaşı Carlos Casagemas intiharıyla başlayan bu dönemde, Picasso, tablolarında mavi rengi egemen olarak kullanmıştır.Bu dönem tablolarında yaşlılık, fakirlik ve ölüm temaları işlenmiştir. Daha çok Fakirler, dilenciler ve körler tasvir edilmiştir:

Pembe Dönem
Picasso, 1904'te Paris'e yerleşir. Burada ilk eşi Fernande Olivier'yle tanışır.

Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi, pembe ve tonlarının yoğun kullanımından alır. İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür; bu dönem tablolarında sirk dünyasına da rastlanır.

Picasso, bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir.

Kübizm

1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Pablo Picasso Adını Kimden Aldı?

Pablo Picasso (25 Ekim, 1881 ' 8 Nisan, 1973) 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen ustalarından biridir. Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının mimarıdır.

Tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez'dir. Picasso 25 Ekim 1881' de Malaga, İspanya'da doğdu. Resim yapmaya sekiz yaşında başladı. 1895'te Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na gitti. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar.


Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki(3 boyutlu) bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma'da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. (Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris) 1920'li yılların başında ressam klasisizme geri döner: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris). Ayrıca mitolojiden de esinlenir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. 1973'de eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin edilmiştir.

Bir genelevdeki beş fahişeyi gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Les Demoiselles d'Avignon, Fransa'da 1907 yazında çizilmiştir.

En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir.
Eserleri

İlk Komünyon (1895-1896)
'Dağınık Saçlı Otoportre (1896) Picasso Müzesi (Barselona)
Kısa Saçlı Otoportre (1896), Picasso Müzesi (Barselona)
Otoportre (1899-1900)
Otoportre Yo, Picasso (bahar 1901), özel koleksiyon(New York)
Maternidad, Picasso (1901)
Otoportre : Yo (1901), John Hay Whitney Koleksiyonu(New York)
Kafede (1902)
Otoportre (1901), Picasso Müzesi (Paris)
Madame Soler (1903), Pinakothek der Moderne, Münih
Dama en Eden Konserinde (1903)
La tragedie (1903)
Hayat (1903)
Jaime Sabarte'nin Portresi (1904)
Harlekin, otururken (1905)
Les Saltimbanques (1905)
Gertrude Stein'in Portresi (1906)
Genç Adam Kafası (1906)
Kadın Kafası (1906)
İki Nü (1906)
Otoportre (bahar 1906), Gellman Koleksiyonu(Meksika)
Otoportre (ete 1906), özel koleksiyon
Paletli Otoportre(yaz/güz 1906), Philadelphia Museum of Art (Filadelfiya)
Denizci, Sigara Sararken (1907)
Otoportre (ete 1907), Národni Gallery (Prag)
Avignon'lu Kadınlar (1907), Museum of Modern Art (New York)
Sarı Nü(1907)
Elmalı ve Armutlu Meyvalı Kup(1908)
Vadideki Evler (Horta de Ebro) (1909)
Georges Braque'ın Portresi (1910)
Viyolon (1912)
Sandalyeli Natür Mort(bahar 1912), Paris
Gitar ve Gazete(1916)
Olga Kokhlova (1917), Picasso Müzesi (Malaga)
Yıkananlar (1918)
St. Raphael'de Bir Pencere Önünde Natür Mort (1919)
Sisley Ailesinin Portresi (1919)
Yıkananlar (1920)
Üç Müzisyen(1921), Museum of Modern Art (New York)
Annelik (1921-1922),Picasso Müzesi (Malaga)
Beyaz Bereli Paulo (1923), Picasso Müzesi (Málaga)
Paul en Arlequin (1924)
Şarlotlu Natür Mort(1924), Centre Georges-Pompidou'dan çalındı (Paris)
Okuma (1932)
Minotauromachie (1935)
Okuyan Kadın (1935)
Guernica (1937)
Yeşil Çoraplı Kadın Portresi (1938), Picasso Müzesi(Malaga)
Kolları Kafasının Arkasında Kadın Büstü, (1939), Picasso Müzesi (Malaga)
Sarı Hırka (1939)
Koltukta Oturan Kadın(1946),Picasso Müzesi (Malaga)
Kore'de Katliam (1951)
Bayan Z ya da Çiçekli Jacqueline (1954), özel koleksiyon
Sandalyede Jacqueline (1954), Paris Pinakoteği
Oturan Jacqueline (1954), Picasso Müzesi (Málaga)
Türk Giysili Jacqueline (nisan 1955), özel koleksiyon
Oturan Jacqueline(1955)
Oturan Adam(otoportre) (1965), özel koleksiyon
Yıkanan Kadın (1971),Picasso Müzesi (Malaga)
Otoportre (30 haziran 1972), Fuji Television Gallery (Tokyo)


Gazetelerde Picasso'yla ilgili çıkan Haberlerden Seçmeler

Picasso'nun iki tablosu çalındı 28 Şubat 2007


PARİS (A.A)

Picasso'nun iki tablosu çalındı 20. yüzyılın önde gelen sanatçılarından Picasso'nun iki tablosunun, İspanyol ressamın torununun Paris'teki evinden çalındığı açıklandı.Polis, yaklaşık 66 milyon değerinde olduğunu belirttiği tabloların, ressamın torununun Paris'teki evine pazartesiyi salıya bağlayan gece giren hırsızlar tarafından çalındığını bildirdi.


Paris'teki Picasso Müzesinin müdürü de ressamın torununun evinden bazı Picasso tabloları ve resimlerinin çalındığını açıkladı ancak çalınan eserlerin maddi değerine ilişkin tahminde bulunulmadığını kaydetti.

Çalınan sanat eserleriyle ilgili başka ayrıntı verilmedi.
---------------------------------------
RESİMLERİ
Kedili Dora Maar

NEW YORK - Ünlü ressam Pablo Picasso, eserlerine en yüksek değer biçilen ressam unvanını pekiştirdi. Picasso'nun 1941 yılında, sevgilisini resmettiği 'Kedili Dora Maar' adlı tablosu, New York'taki açık artırmada 95 milyon 216 bin dolara, yani yaklaşık 124 milyon Yeni Türk Lirası'na alıcı buldu.Paris ve Barcelona'daki Picasso müzelerinden, Musee d'art moderne Lille Metropole'den, FABA'dan (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilen eserler kronolojik olarak sergileniyor.


"Picasso İstanbul'da" sergisi, Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso (soldan 3.), Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı (soldan 2.), Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü (en solda) ve Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Öncel tarafından basına tanıtıldı.

Sabancı Holding'in desteğiyle organize edilen sergide, sanatçının çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları da yer alıyor.

Sergi ve katalog çalışmaları, Picasso biyografisti Marilyn McCully tarafından yapıldı. Sergi için hazırlanan katalogda, John Richardson ve Michel Leiris gibi uzmanlar tarafından kaleme alınan makaleler yer alıyor. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan katalogun, Picasso hakkında araştırma yapanlar için önemli bir kaynak işlevi görmesi bekleniyor.

'SIESTA' Boisgeloup, 18 Ağustos 1932 Tuval üzerine yağlıboya, 97 x 130 cm Özel koleksiyon

Sakıp Sabancı Müzesi, sergi boyunca düzenleyeceği seminer ve film gösterimleriyle, ziyaretçilere Picasso'yu daha yakından tanıtmayı hedefliyor.

20. YY.'IN EN ÇOK TANINAN SANATÇISI: PABLO PICASSO

Picasso'nun sanatı, 20. yüzyıl Batı resmi için çok büyük bir yenileyici güç olmuştur. 1881'de İspanya'nın Malaga kentinde doğan sanatçı, eserlerini ilk defa Paris'te 1900 yılında yapılan ve tüm ulusların yeni bir çağı kutlamak için bir araya geldiği dünya fuarında sergiledi.
'AVIGNONLU KIZLAR' İÇİN ESKİZ

Paris, Haziran 1907 Kâğıt üzerine suluboya, 22 x 17,5 cm Özel koleksiyon

En tanınmış resimlerinden olan Les Demoiselles d'Avignon (Avignonlu Kızlar) (1907), sanatçının yaklaşımında bir devrim niteliğinde oldu ve bu yeni yaklaşım, modern sanatın gidişatını yönlendiren akımların hep en önünde yer almasına neden oldu.

Primitif ve arkaik sanata yeni bir gözle bakıp bu izlenimleriyle eserlerini zenginleştiren Picasso, Batı sanatı geleneğine de yeni bir soluk getirmiş oldu. İnsan vücudunu resmedişindeki radikal yaklaşım insanları sarsmış olsa da dünyaya yepyeni bir gözle bakabileceklerini gösterdi. 1936-39 yılları arasındaki İspanya İç Savaşı'nda Cumhuriyetçiler safında yer alan Picasso, ünlü eseri Guernica'da (1937) ülkesini alt üst eden savaşın acımasız yönünü unutulmayacak bir biçimde yansıttı.

92 yaşına kadar yaşayan Picasso'nun sınırsız yaratıcılığı, uzun hayatı boyunca yeni sanatsal olanakları araştırmasına ve bunları çeşitli alanlarda hayata geçirmesine neden oldu. Tek bir resim, tiyatro sahnesi veya baskı dizisi olmasına bakmaksızın her projesine başlarken Picasso, kendini geçmişin büyük sanatçılarının varisi olarak görmekle kalmadı, sanatsal ifadeyi yepyeni boyutlara ulaştıracak yöntemler geliştirdi. Hayatının son dönemlerinde yaptığı deneysel heykel, seramik ve baskı çalışmaları, ve tabii resim ve çizimlerindeki enerji bu benzersiz yaratıcılığı yansıtır.
'SÜSLENEN KADINLAR'

Paris, 1938; halının tamamlanması 1970 Yün ve ipek duvar halısı, 290x425 cm

Picasso'nun uzun yaşamı boyunca çeşitli malzemelerle ürettiği eserlerin sayısı binlerle ifade edilir. Kariyeri boyunca pek çok resmini sattı birçok eserini de kendi koleksiyonunda tuttu. Kişisel koleksiyonunun önemli bir kısmı, bugün Paris, Barcelona ve Malaga'daki Picasso müzelerini oluşturur.
'YOKSULLARIN YEMEĞİ'

Paris, 1904 Çinko oymabaskı, 46 x 37,8 cm Musee Picasso, Paris

SERGİ EKİBİ
Serginin küratörlüğünü Picasso'nun torunu ve Malaga'daki Picasso Müzesi'nin Başkanı Bernard Ruiz-Picasso, FABA Başkanı Almine Ruiz Picasso ve Images Modernes Temsilcisi Marta-Volga Guezala'nın yanı sıra, SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Sergiler ve Dış İlişkiler Yöneticisi Selmin Kangal yürütüyor.

Sergi, Sabancı Holding'in desteği ve FABA (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ile İstanbul Fransız Kültür Enstitüsü'nün katkılarıyla düzenleniyor.

ESERLER
Picasso'nun tüm dönemlerini kapsayan 135 eser
Ressamın İspanya'daki ilk gençlik yıllarına ait çizimler
Paris ve Barselona'daki Picasso müzelerinden, Musee d'art moderne Lille Metropole'den, FABA'dan (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından seçilen eserler
Sanatçının çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları

KATALOG
Sergi katalogu, Picasso biyografisti Marilyn McCully tarafından hazırlandı.
Picasso uzmanları John Richardson, Marilyn McCully ve Michel Leiris'in yazılarını da içeren katalog, İngilizce ve Türkçe olarak sunuluyor.


Katalogda, ünlü Türk ressamı Abidin Dino'nun da Picasso ile ilgili anıları yer alıyor.


'İKİ PAN VE SU PERİSİ'

Paris, 7 Ocak 1938 Tuval üzerine yağlıboya, 50 x 61 cm Özel koleksiyonPicasso'dan Bir Yaşam HatırasıBir ülkenin hükümdarı dönemin en ünlü ressamını huzuruna ister ve ondan bir horoz resmi çizmesini isteyecektir. Ve ülkenin en iyi ressamı Picasso gelir. Picasso hükümdardan bu resim için üç ay süre ister. Üç ay sonra Picasso elinde boş bir kağıt ve kalemle gelir hemen bir horoz resmi yapar. Hükümdar çok şaşırır. Madem bu resmi on saniyede bitirecektin benden niye 3 ay zaman istedin diye kızar. Picasso'da hükümdarı atölyesine gelmesini ister. Bunun üzerine hükümdar atölyeye gider ve Picasso dolabı açar, dolabın içinden en az üç yüz tane eskiz dökülür. Hükümdara dönerek bu resim 3 aylık çalışmamın ürünüdür der.Picasso'dan Sözler

'Benim arayışlarımdan söz ediyorlar, ben aramam ki... Bulurum.'

'Ne yapacağını iyi biliyorsan, gidip de onu yapmanın ne anlamı var? Nasılsa, biliyorsan böyle bir deneye girişmenin bir anlamı yok. Başka bir şey yap, daha iyi'

'Anlaşılmaktan daha tehlikeli bir durum var mı? Üstelik bu zaten olası değildir ki, hep yanlış anlaşılırsın. Yalnız olmadığını sanırsın, oysa her zamankinden daha yalnızsındır.'

'İnsan hiçbir zaman iyi iş becerdim, üstelik yarında Pazar dememeli durduğun anda yeniden başlamalısın bir daha hiç dokunmayacağım diyerek tuvali köşeye atabilirsin. Oysa son hiçbir zaman gelmez'

'Herşeyi söylemem ama, her şeyin resmini yaparım'Pablo Picasso Adını Kimden Aldı?

Pablo Picasso (25 Ekim, 1881 ' 8 Nisan, 1973) 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen ustalarından biridir. Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının mimarıdır.

Tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez'dir. Picasso 25 Ekim 1881' de Malaga, İspanya'da doğdu. Resim yapmaya sekiz yaşında başladı. 1895'te Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na gitti. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar.


Eserleri

İlk Komünyon (1895-1896)
'Dağınık Saçlı Otoportre (1896) Picasso Müzesi (Barselona)
Kısa Saçlı Otoportre (1896), Picasso Müzesi (Barselona)
Otoportre (1899-1900)
Otoportre Yo, Picasso (bahar 1901), özel koleksiyon(New York)
Maternidad, Picasso (1901)
Otoportre : Yo (1901), John Hay Whitney Koleksiyonu(New York)
Kafede (1902)
Otoportre (1901), Picasso Müzesi (Paris)
Madame Soler (1903), Pinakothek der Moderne, Münih
Dama en Eden Konserinde (1903)
La tragedie (1903)
Hayat (1903)
Jaime Sabarte'nin Portresi (1904)
Harlekin, otururken (1905)
Les Saltimbanques (1905)
Gertrude Stein'in Portresi (1906)
Genç Adam Kafası (1906)
Kadın Kafası (1906)
İki Nü (1906)
Otoportre (bahar 1906), Gellman Koleksiyonu(Meksika)
Otoportre (ete 1906), özel koleksiyon
Paletli Otoportre(yaz/güz 1906), Philadelphia Museum of Art (Filadelfiya)
Denizci, Sigara Sararken (1907)
Otoportre (ete 1907), Národni Gallery (Prag)
Avignon'lu Kadınlar (1907), Museum of Modern Art (New York)
Sarı Nü(1907)
Elmalı ve Armutlu Meyvalı Kup(1908)
Vadideki Evler (Horta de Ebro) (1909)
Georges Braque'ın Portresi (1910)
Viyolon (1912)
Sandalyeli Natür Mort(bahar 1912), Paris
Gitar ve Gazete(1916)
Olga Kokhlova (1917), Picasso Müzesi (Malaga)
Yıkananlar (1918)
St. Raphael'de Bir Pencere Önünde Natür Mort (1919)
Sisley Ailesinin Portresi (1919)
Yıkananlar (1920)
Üç Müzisyen(1921), Museum of Modern Art (New York)
Annelik (1921-1922),Picasso Müzesi (Malaga)
Beyaz Bereli Paulo (1923), Picasso Müzesi (Málaga)
Paul en Arlequin (1924)
Şarlotlu Natür Mort(1924), Centre Georges-Pompidou'dan çalındı (Paris)
Okuma (1932)
Minotauromachie (1935)
Okuyan Kadın (1935)
Guernica (1937)
Yeşil Çoraplı Kadın Portresi (1938), Picasso Müzesi(Malaga)
Kolları Kafasının Arkasında Kadın Büstü, (1939), Picasso Müzesi (Malaga)
Sarı Hırka (1939)
Koltukta Oturan Kadın(1946),Picasso Müzesi (Malaga)
Kore'de Katliam (1951)
Bayan Z ya da Çiçekli Jacqueline (1954), özel koleksiyon
Sandalyede Jacqueline (1954), Paris Pinakoteği
Oturan Jacqueline (1954), Picasso Müzesi (Málaga)
Türk Giysili Jacqueline (nisan 1955), özel koleksiyon
Oturan Jacqueline(1955)
Oturan Adam(otoportre) (1965), özel koleksiyon
Yıkanan Kadın (1971),Picasso Müzesi (Malaga)
Otoportre (30 haziran 1972), Fuji Television Gallery (Tokyo)

********


Francis,Claude ve Paloma
Françoise,Claude and Paloma(1951- Oil on plywood)
Şövalye,uşak ve keşiş
Knight,page and monk (1951 - Tuval üzerine yağlıboya tablo)Silviya'nın portresi(1954)
Jacqueline ,kollarını kavuşturmuş.
Jacqueline with crossed hands.(1954 .Oil canvas.MuseePicasso ,Paris/France)
Palome iribaşla oyunuyor.(1954 yağlıboya tual)
Palome playing with tadpoles.(1954 /oil on canvas)
Fransis,Clodia,Palamo (1954 yağlıboya tual-oil on canvas)
Jaklin Roch -1954
Jacqueline Rocque -1954Reply With Quote
  #2 (permalink)  
Old 29-11-2010, 14:00
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Jaklin Roche (1954 - Kömür ve yağlıboya)
Jacqueline Rocque (1954 - oil and charcoal on canvas)
Jaklin Roche (1954 - Kömür ve yağlıboya)
Jacqueline Rocque (1954 - oil and charcoal on canvas)
Jaklin Roche (1955 - Kömür ve yağlıboya)
Jacqueline Rocque (1955 - oil and charcoal on canvas)
Jaklin Roche (1955 - Kömür ve yağlıboya)
Jacqueline Rocque (1955 - oil and charcoal on canvas)
Jaklin stüdyoda(1957 - yağlıboya tual .Paris Picasso Müzesi)
Jacqueline in studio (1957 - oil on canvas.Musee Picasso .Paris/France
Paloma Picasso (1956 - Yağlıboya Tual)
Paloma Picasso (1956 - Oil on Canvas)
Kaliforniya'nın Cannes'daki Stüdyosu (Atölye)(1956.Picasso Müsesi Paris/France.Yağlıboya Tual)
The Studio of "La Californie" at Cannes. (1956.Musee Picasso Paris /France .Oil on Canvas)
Jackline Çalışma Odasında, Atölyede.(1956) Rosengart Sanat Galerisi.
Jacqueline in the Studio. (1956 - Oil on canvas. Gift from the Galerie Rosengart to the city of Lucerne)
Güvercinler.(1957 - Yağlıboya Tual .Barcelona Picasso Müzesi İspanya)
The Doves. (1957 - Oil on canvas. Museo Picasso, Barcelona, Spain)
Yorgun Hizmetçi.(1957.Yağlıboya Tual.Picasso Müzesi,Barcelona ,İspanya)
Las Meninas. After Velazquez. (1957.Oil on canvas. Museo Picasso, Barcelona, Spain)
Jackline Roche.(1957 - Yağlıboya Tual)
Jacqueline Rocque. (1957 - Oil on canvas)
Jaklin Roch.(1957 - Yağlıboya tual)
Jacqueline Rocque. (1957 -Oil on canvas)
Minyatürlerin Kralı .(1958 - Yağlıboya tual)
The King of the Minotaurs. (1958 - Oil on canvas)


Taştan Yapılmış Çıplak Kadın
Tek Parça Taştan Çıplak Vücutlar - Yekpare Çıplak-Monolithic Nude. 1958


Jakline Rosh
Yağlıboya, Oil on canvas


Don Quixote


Koltukta Bir Çıplak
Yağlıboya, Oil on canvas


Evian Water'ın Şişeşi, bardak, ve Bir Çift Ayakkabı ile Koltukta Oturan Çıplak
Yağlıboya, Oil on canvas


Amazonlar'ın Çıplak Kraliçesi Uşağıyla,1960
Yağlıboya, Oil on canvas


Jackline ,1960
Yağlıboya, Oil on canvas


Oturan bir kadının portresi/Portrait of a Sitting Woman. 1960.
Oil on canvas. Musee d'Unterlinden, Colmar, France


Serbest kalan (azat edilmiş) horoz/The Cock of the Liberation. 1944


Sabine'nin Tecavüze Uğraması/The Rape of the Sabine Women. 1962-63.
Oil on canvas. The Museum of Fine Arts, Boston, MA, USA.


Kalk Borusu Öttüren Süvari/Cavalier with Pipe. 1968.
Oil on canvas. Galerie Rosengart, Lucerne, Switzerland


Dişi Çıplak ve Duman/Female Nude and Smoker. 1968.
Oil on canvas. Galerie Rosengart, Lucerne, Switzerland


Rembrandt Resmi ve Eros/Rembrandt Figure and Eros. 1969.
Oil on canvas. Gift from the Galerie Rosengart to the City of Lucerne


Öpücük/The Kiss. 1969
Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France


Şapkalı Adamın Portresi/Portrait of Man in a Hat. 1971. Oil on canvas.
Oil on canvas. Musee d'Unterlinden, Colmar, France


Oto Portre/Self-Portrait. 1972. Crayons.


Jacklin Vauvenargues/Jacqueline de Vauvenargues


Vauvenargues,Oil on canvas


Piknik; Kırda Öğle Yemeği/Lunch on the Grass
Oil on canvas


El Bobo - Ahmak, Budala, Sersem
Renkli Kalem, Tuval üzerine yağlıboya, karakalem, guaj, Emaye, kömür, litografi, tebeşir, kurşun kalem
Reply With Quote
  #3 (permalink)  
Old 27-01-2011, 16:29
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Natürmort/Still-Life. 1938.
Oil on canvas


Nusch Eluard. 1938.
kömür ve karakalem tablo, tuval, Charcoal and pencil on canvas


Kendi Portresi/Self-Portrait. 1938.
kömür ve karakalem tuval, Charcoal and pencil on canvas


Çiftçi ve Çıplak - Tavuklar Tarafından Kuşatılmış/Farmer and Nude, Surrounded by Hens. 1938.
kömür tuval/Charcoal on canvas


Bir Genç Kızın Portresi/Portrait of a Young Girl. 1938.
Oil on canvas


Genç Bir Kızın Portresi/Portrait of a Young Girl. 1938.
Oil on canvas


Genç Kız Portresi/Portrait of a Young Girl. 1938.
Oil on canvas


Nusch Eluard. 1938.Nusch Eluard. 1938.
Oil on canvas


Yaralı Kuş ve Kedi/Wounded Bird and Cat. 1938.
Oil on canvas


Hüzünlü Genç Kız/Hüzünlü Genç Kız
Oil on canvas


Antibes'de akşam balık avı/Night Fishing at Antibes. 1939.
Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA
Oil on canvas


İşkence Görmüş Genç Kız/Young Tormented Girl. 1939.
Oil on canvas


Şerit Sapkalı Kadın/Woman in a Stripped Hat. 1939.
Oil on canvas


Ağlayan Genç Kız ve Picasso'nun Gölgesi, Silueti/Silhouette of Picasso and Young Girl Crying. 1940.
Oil on canvas


Dora Maar. 1941.
Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Öküzün Kafatası ile Natürmort/Still Life with Steer's Skull. 1942.
Oil on canvas. Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf, Germany


Peynir ile Natürmort/Still-Life with Cheese. 1944.
Oil on canvas. Private collection


Yanıp Simsiyah Olan Ev. Kül Olan Ev/The Charnel House. 1944-45.
Oil and charcoal on canvas.The museum of Modern Arts .New York USA


Natür mort/Still-Life. 1945.
Oil on canvas


Boğa 1. Hali/The Bull. State 1. 1946.
Taşbaskı, Modern Sanatlar Müzesi, New York/Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Boğa Durum 2/The Bull. State 2. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Boğa 3 Aşama/The Bull. State 3. 1946.


B.4./The Bull. State 4. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


B.5./The Bull. State 5. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


B.6./The Bull. State 6. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


B.7./The Bull. State 7. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


B.8./The Bull. State 8. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


B.9./The Bull. State 9. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


B.10./The Bull. State 10. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Boğa Çiziminin Ulaştığı son Nokta 11/The Bull. State 11. 1946.
Lithography. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Fransis'in Portresi/Portrait of Françoise. 1946.
Drawing. Musee Picasso, Paris, France


Koltukta Oturan Kadın/Woman in an Armchair I. 1948.
Taşbaskı/Lithography, 4th step in black


Picasso'nun Oğlu Claude/Claude, Son of Picasso. 1948.
Oil on canvas


Yeşil Saçlı Kadın/Woman with Green Hair. 1949
Lithography. 2nd step


Picasso'nun Çocukları Paloma and Claude/Paloma and Claude, Children of Picasso. 1950.Oil on canvas.


Palamo ve Kırmızı Japon Balığı/Paloma with Celluloid Fish. 1950.
Oil and enamel on plywood


Fransis Gilot, Claude ve Palamo/Françoise Gilot with Claude and Paloma. 1951.
Enamel on plywood
Reply With Quote
  #4 (permalink)  
Old 31-01-2011, 19:14
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Acrobat. 1930,Oil on canvas


Çarmıha Germe,
Hz. İsa'nın çarmıhta Ölümünü Gösteren Resim
Crucifixion. 1930.


Kumsaldaki Bedenler/Figures on a Beach. 1931.
Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France


Genç Kız Taş Fırlatıyor - atıyor 1931/Young Girl Throwing a Rock. 1931.
Yağlıboya, Oil on Canvas


Çıplak ve Natürmort 1931/Nude and Still-life. 1931.
Tuval üzerine yağlıboya, Oil on canvas


Koltuktaki Çıplak 1932/Nude in an Armchair. 1932.
Tuval üzerine yağlıboya, Oil on canvas


Natürmort 1932/Still-Life. 1932.
Tuval üzerine yağlıboya, Oil on canvas


Çiçekli Kadın 1932/
Tuval üzerine yağlıboya, Oil on canvas. Galerie Beyeler, Basle, Switzerland


Aynanın Karşısındaki Kız 1932/Girl Before a Mirror. 1932.
Yağlıboya, Modern Sanatlar Müzesi, Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Elinde Mızrak Tutan Minyatür ve Kadın Rehine; Tutsak/Çini Mürekkebi, Tablo
Minotaur with a Javelin and Woman Hostage. 1934./Chinese ink on wood


Resim Yapan Kız İle İçerideki 1935/yağlıboya, Modern Sanatlar Müzesi, Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA
Interior with a Girl Drawing. 1935.


Yastığın Üstünde Yatan Genç Kız 1936/Yağlıboya, Oil on canvas
Girl on a Pillow. 1936.


Romain Rolland'ın "14 Juillet" isimli eseri için taslak 1936/Yağlıboya, Oil on canvas
Sketch of Set for "Le 14 Juillet" by Romain Rolland


Natürmort 1936/Tuval Üzerine Yağlı boya Tablo
Still-Life. 1936./Oil on canvas


Maria Teresa Walter 1937/Yağlıboya, Oil on canvas


Maria Teresa Walter 1937/Yağlıboya, Oil on canvas


Maria Teresa Walter 1937/Yağlıboya, Oil on canvas


Maria Teresa Walter 1937/Yağlıboya, Oil on canvas


Kumsalda Kitap Okuyan Kız 1937/Yağlıboya, Kömür, Branda (Bez) Üzerine Kurşunkalem, Tuval , Oil, charcoal and pencil on canvas


Koltukta Oturan Genç Kız 1937/Yağlıboya, Kömür, ve karakalem, tuval, Oil, charcoal and pencil on canvas


Natürmort - Natür morte 1937
yağlıboya, oil on canvas, Museo del Prado, Madrid, Spain


Maria Teresa Walter 1937/Yağlıboya, Oil on canvas


Nusch Eluard 1937/Oil on canvas


Minyatür ve karısı 1937/Kömür ve yağlıboya


Lee Miller 1937/Yağlıboya, Oil of canvas


Dora Maar 1937/Yağlıboya, Taval üzerine kara kalem, Oil of canvas, Oil on canvas, Pencil on canvas


Bir Kadının Gözyaşları 1937/Yağlıboya, Picasso Müzesi Paris, Oil of canvas, Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France


Guernica, Pablo Picasso, 1937/Oil on canvas


Guernika Detay 1937/yağlıboya, oil of canvas, Museo del Prado, Madrid, Spain


Guernika Ayrıntı 1937/yağlıboya, oil of canvas, Museo del Prado, Madrid, Spain


Yalvarış; Onun Yalvarışı; Yalvaran Kadın/Yağlıboya, Guvaş, Oil on canvas, Çini MürekkebiPicasso Müzesi,
La Suppliante. 1937.
Gouache and China ink on wood. Musee Picasso, Paris, France


Marie Therese'nın Portresi - 1937/Yağlıboya, Picasso Müzesi, Fransa, Paris, Oil of Canvas, Musee Picasso, Paris, France


Dora Maar'ın Portresi - 1937/Yağlıboya, Picasso Müzesi, Fransa, Paris, Oil of Canvas, Musee Picasso, Paris, France


Nusch Eluard'ın Portresi - 1937/Paul Eluard; Ünlü Fransız Şair Edebiyatçı
Yağlıboya, Picasso Müzesi, Fransa, Paris, Oil of Canvas, Musee Picasso, Paris, France


Yüzen Oyuncak Kadın 1937/yağlıboya, oil of canvas
Bathers with a Toy Boat. 1937.


Hıçkıra Hıçkıra Ağlayan Kadın 1937/Yağlıboya, Oil of Canvas, Oil on canvas.
Weeping Woman. 1937.


Küçük Kız Oyuncak Kayığıyla Oynuyor, Maya Picasso/Yağlıboya, Oil of Canvas, Oil on canvas. Galerie Rosengart, Lucerne, Switzerland
Girl with a Boat (Maya Picasso). 1938.


Maya Oyuncak Bebeğiyle/Yağlıboya, Picasso Müzesi, Paris, Oil of Canvas, Musee Picasso, Paris, France
Maya with a Doll. 1938.


Genç Bir Erkek (Kır ve Orman Tanrısı - Pan) , Genç Kıza Seranat Yapıyor/yağlıboya, oil of canvas
A Young Faun Playing a Serenade to a Young Girl. 1938.


Maya; Picasso'nun Kızı, Oyuncak Bebeğiyle 1938/Yağlıboya, Oil of Canvas
Maya, Picasso's Daughter with a Doll. 1938.
Reply With Quote
  #5 (permalink)  
Old 31-01-2011, 21:13
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Resmi Geçit Hazırlıkları 1917/Sketch of Set for the "Parade". 1917.
Yağlıboya, Oil on canvas


Gitarlı Palyaço 1918/Harlequin with a Guitar. 1918.
Tuval üzerine Yağlıboya, Oil on wood. Collection H. Berggruen, Paris, France


Pierrot. 1918./Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Saçlarını Islatanlar (Yıkayanlar) - 1918/Yağlıboya tablo.The Bathers. 1918. Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France


Natürmort - 1918
Yağlıboya tablo, Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA.


Sürahi ve Elmalarla Natürmort - 1919
Yağlıboya tablo, Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France.


Natürmort - 1919
Yağlıboya, oil on canvas


Uyuyan Köylüler - 1919/Sleeping Peasants. 1919.
Suluboya ve renkli kalem, Tempera, water-color and pencil. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA.


Boğa Güreşçisi - 1919/Torero. Study for "Le Tricorne". 1919.
Guvaş boya, Gouache. Private collection


Masada Gitar, Şişe, Meyve Tabağı ve bardaklar - Resital - 1919/Guitar, Bottle, Bowl with Fruit, and Glass on Table. 1919.
Yağlıboya, Oil on canvas. Collection H. Berggruen, Paris, France


Perde Açılmadan Önce Gitar Gösterisi - Resital - 1919/Polichinelle with Guitar Before the Stage Curtain. 1919.
Guvaş, Gouache. Private collection


Üç Dansçı - 1919 - 20/Three Dancers. 1919-1920.
Karakalem ve renkli kalem, Pencil


Dans Grubu. Ön Planda Uzanan Olga Kokhlova - 1919 - 20/Group of Dancers. Olga Kokhlova is Lying in the Foreground. 1919-20.
Pastel, mum boya, Crayon. Juan-les-Pins. 1920. Oil on canvas.


Igor Stravinsky'nin portresi - 1920/Portrait of Igor Stravinsky. 1920.
Graphite and charcoal. Musee Picasso, Paris, France


Mektup Okuyanlar - 1921/Reading of Letter. 1921.
Yağlıboya, Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France.Üç Müzisyen veya Müzisyen Maskeleri - 1921/Three Musicians, or Musicians in Masks. 1921.
Oil on canvas. Museum of Art, Philadelphia, PA, USA.


Üç Müzisyen - 1921/Three Musicians. 1921.
Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Anne ve Çocuk - 1921 - 22/Mother and Child. 1921-22.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Alex L. Hillman Family Foundation, New York, NY, USA.


Gitarlı natürmort - 1922/Still Life with Guitar. 1922.
Yağlıboya, Oil on canvas. Galerie Rosengart, Lucerne, Switzerland


Plajda Koşan Kadınlar (Sahilde, Kumsalda) - 1922/Women Running on the Beach. 1922.
kontrplak, kontraplak, Oil on plywood. Musee Picasso, Paris, France


Klasik Baş Çizimi - 1922/The Classical Head. 1922.
Tuval Üzerine Yağlıboya Tablo, Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Bayan Olga Picasso'nun Portresi - 1922 - 23/Portrait of Mme Olga Picasso. 1922-23.
Madam Olga Picasso'nun Tablosu, Pastel on canvas


Köyde Danslı Eğlence - parti - 1922/La Dance Villageoise. 1922.
Tuval Üzerine Pastel Boya, Pastel on canvas


Paulo Picasso çocukken Yapılan Portresi1923/Portrait of Paul Picasso as a Child. 1923.
Oil on canvas. Collection of Paul Picasso, Paris, France


Sevgililer 1923/The Lovers. 1923.
Yağlıboya, Oil on canvas, The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Pan Çalan Çocuklar - 1923/The Pipes of Pan. 1923.
Yağlıboya, Oil on canvas, Musee Picasso, Paris, France


Oturan Palyaço - 1923/The Seated Harlequin. 1923.
Yağlıboya, Oil on canvas, Kunst Müzesi Basel, İsviçre, Oil on canvas. Kunstmuseum Basel, Basel, Switzerland


Bayan Olga Picasso - 1923/Madame Olga Picasso. 1923.
Yağlıboya, Oil on canvas, The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Picasso'nun annesi - 1923/Picasso's Mother. 1923.
Yağlıboya, Oil on canvasOlga Khokhlova, Picasso'nun ilk eşi - 1923/Olga Khokhlova, Picasso's First Wife. 1923.
Yağlıboya, Picasso Müzesi, Paris, Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France


Paulo, Picasso'nun Oğlu, Palyaçoyken - 1924/Paulo, Picasso's Son, as Harlequin. 1924.
Yağlıboya, Picasso Müzesi, Paris, Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France


Üç Dansçı - 1925/Three Dancers. 1925. Oil on canvas.
Yağlıboya, Oil on canvas


Paulo, Picasso'nun Oğlu - 1925/Paulo, Picasso's Son, as Pierrot. 1925.
Yağlıboya, Oil on canvas


Üç Güzel Tanrıça, Zarafet 1925/The Three Graces. 1925.
(Mitoloji) Zeus'un Kız kardeşler
Kömür ve Yağlıboya, Oil and charcoal on canvas


Atölye, Flaster Kafalı 1925/Studio with Plaster Head. 1925.
Yağlıboya, Modern Sanatlar Müzesi, Oil on canvas, The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Kabin, Açılış 1929/Bather Opening a Cabin. 1928.
Yağlıboya, Oil on canvas


Koltuktaki Çıplak 1929/Nude in an Armchair. 1929.
Oil on canvas


Kumsaldaki Çıplak 1929/Nude on a Beach. 1929.
Oil on canvas


Sahilde bir çıplak (Kumsaldaki Çıplak) 1929/Nude on a Beach. 1929.
Yağlıboya, Oil on canvas


Plajda Bir Çıplak 1929/Nude on a Beach. 1929.
Yağlıboya, Oil on canvas


Reply With Quote
  #6 (permalink)  
Old 01-02-2011, 17:19
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Koltukta Oturan Olga'nın Portresi 1917/Portrait of Olga in the Armchair. 1917.
Yağlıboya, Picasso Müzesi Paris, Oil on canvas Musee Picasso, Paris, France


Palyaço, Soytarı 1915/Harlequin. 1915.
Yağlıboya tablo, Modern Sanatlar Müzesi, New York, Amerika, Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA.


Meyva Kasesi ve Üzüm Salkımı 1914/Fruit Vase and Bunch of Grapes. 1914.
Kağıt üzerine, guvaş, kurşunkalem, St. Petersburg, Rusya, Paper, gouache, tempera, sawdust and pencil. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Meyva Kasesi ve Üzüm Salkımı 1914/Composition. Bowl of Fruit and Sliced Pear. 1914
Guvaş, kurşun kalem, grafit, duvar kağıdı, karton, petarsburg, Rusya, Wallpaper, gouache and plumbago on cardboard. The Hermitage, St. 96 Petersburg, Russia


Kağıt Oyuncusu, Kumarbaz 1914/The Card-Player. 1913-1914.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Gitar 1913/Guitar. 1913.
Kömür, kurşunkalem, mürekkep, pastel boya, Charcoal, pencil, ink and pastel paper. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Klarnet ve Keman 1913/Clarinet and Violin. 1913.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Keman ve Gitar 1913/Violin and Guitar. 1913.
Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Taverna, Meyhane, Bar (Jambon) 1912/Tavern (The Ham). 1912.
Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Müzik Aletleri, Enstrümanlar 1912/Musical Instruments. 1912.
Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Kafe'de Tabak 1912/Bottle of Pernod (Table in a Cafe). 1912.
Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Lokanta: Mantarlı hindi ve sarap (Restoran) 1912/The Restaurant: Turkey with Truffles and Wine. 1912.
Yağlıboya, Oil on canvas.


Çıplak ,Seni Seviyorum Eva 1912/Nude, I love Eva. 1912.
Yağlıboya, Oil on canvas. Museum of Art, Columbus, OH, USA.


Keman 1912/Violin 1912
Yağlıboya, Oil on canvas.


İskemle ile Natürmort 1911 - 12/Still-Life with Chair Caning. 1911/12.
Kolaj, Collage of oil, oilcloth, and pasted paper Russia.


Kahnweiler'in Portresi 1910/Portrait of Kahnweiler. 1910.
Yağlıboya, Oil on canvas. Art Institute of Chicago, Chicago, IL, USA.


Çıplak Kadın, Nü 1910/Nude Woman. 1910.
Yağlıboya, Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA.


Ambrose Volard'ın Portresi, 1910/Portrait of Ambroise Vollard. 1910.
Puskin Güzel Sanatlar Moskova, Rusya Müzesi, Yağlıboya, Oil on canvas. The Pushkin Museum of Fine Art, Moscow, Russia.


Horta de Ebbo'daki Fabrika 1909/Factory in Horta de Ebbo. 1909.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Genç Kadın 1909/Young Woman. 1909.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Meyva Parçaları ve Bardaklar 1909/Compotier, Fruit, and Glass. 1909.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Nü, Çıplak 1909/Nude. 1909. Oil on canvas.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Yelpazeli Kadın 1909/Woman with Fan. 1909.
Yağlıboya, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Oil on canvas. 1909. The Pushkin Museum of Fine Art, Moscow, Russia


Kollarını Kavuşturan Adam 1909/Man with Arms Crossed. 1909.
Suluboya, guvaş, kömür, Watercolor, gouache and charcoal on paper pasted on cardboard. The Hermitage, Russia


Mandolin Çalan Kadın 1909/Woman Playing the Mandoline. 1909.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Masada Ekmek ve Meyve Tabağı 1909/Bread and Fruit Dish on a Table. 1909.
Yağlıboya, Oil on canvas. Kunstmuseum Basel, Basel, Switzerland


Fernando'nun Portresi 1909/Portrait of Fernarde. 1909.
Yağlıboya, Oil on canvas. Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf, Germany.


İki Çıplak Figür 1908/Two Naked Figures. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas


Yelpazeli Kadın 1908/Woman with a Fan. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Üç Kadın 1908/Three Women. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Orman Perisi 1908/Dryad. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Bahçeli Ev 1908/House in a Garden. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Kadın Çiftçi (Tam Boy) 1908/La Fermiere (full-length). 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Kadın Çiftçi (Yarım Boy) 1908/La Fermiere (half-length). 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Gri Sürahide Çiçekler ve İçinde Kaşık Olan Sarap Kadehi 1908/Flowers in a Grey Jug and Wine-Glass with Spoon. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Sürahi ve Büyük Çorba Kasesi 1908/Decanter and Tureens. 1908
Yağlıboya, Oil on cardboard. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Çanak, şarap Kadehi ve Kitap 1908/Pot, Wine-Glass and Book. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Yeşil Çanak ve Siyah Şişe 1908/Green Bowl and Black Bottle. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Dostluk, Arkadaşlık 1908/Friendship. 1908.
Yağlıboya, Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.Reply With Quote
  #7 (permalink)  
Old 02-02-2011, 14:27
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Kör Adamın Kahvaltısı 1903/Breakfast of a Blind Man. 1903.
Tuval üzerine yağlıboya tablo, Oil on canvas


Rekabet (Yaşam, Hayat Mücadelesi)/La Vie (Life). 1903.
Yağlıboya tablo, Clevland Müzesi, Amerika


Trajedi/1903Tuval üzerine yağlı boya tablo, Ulusal Galeri, Wasington, Amerika
The Tragedy. 1903. /Oil on wood. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Genç Bir Kadın Portresi 1903/Tuval Üzerine yağlıboya, mukavva, Hemitaj Müzesi, St. Petersburg, Rusya
Portrait of a Young Woman. 1903./ Oil on canvas pasted on cardboard. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


(İhtiyar) Yaşlı Gitarist 1903 Sanat Enstitüsü, Sikago, Amerika
The Old Guitarist. 1903. Oil on panel. Art Institute of Chicago, Chicago, IL, USA


Portrait of Soler. 1903. Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Yaşlı Dilenci Oğluyla 1903/Puskin Güzel Sanatlar Müzesi, Moskova, Rusya
Old Beggar with a Boy. 1903. /Oil on canvas. The Pushkin Museum of Fine Art, Moscow, Russia


Usta, Ermiş, Hint Fakiri 1903 Linkoln Üniversitesi.
L'ascete. 1903. Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA.


Kadın ile Karga 1904 Kağıt Üzerine, Kömür, Pastel, Suluboya, Toledo Müzesi.
Woman with a Crow. 1904.Charcoal, pastel and water-color on paper. Toledo Museum of Art, Toledo, OH, USA


Katalan Heykeltraş Manolo (Manuel Hugue) 1904 Mürekkep ve Sulu boya.
The Catalan Sculptor Manolo (Manuel Hugue). 1904. Ink and watercolor on paper.


Bardak Tutan Palyaço 1905 yağlıboya/In 'Lapin Agile' or Harlequin with a Glass. 1905. Oil on canvas. Private collection


Kırmızı Kanepede Oturan Palyaço 1905/Harlequin Sitting on a Red Couch. 1905.


Top Cambazı 1905/Acrobat on a Ball. 1905


Cambazlar (Anne ve Oğlu)1905/Tumblers (Mother and Son). 1905.


Kombinezonlu Kadın 1905/Girl in a Chemise. c.1905.


Saltimbanques Ailesi 1905 yağlıboya/The Family of Saltimbanques. 1905.
Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Delikanlı ve Siyah Köpek 1905 Pastel ve Guvaş
Boy with a Dog. 1905. Pastel and gouache on cardboard. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


İki (Erkek) Kardeş 1905 Kunst Müzesi, Basel.
Two Brothers. 1905. Oil on canvas. Kunstmuseum Basel, Basel, Switzerland.


Gençlik 1905 Ulusal Galeri, Wasington, ABD/Two Youths. 1905.
Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA.


Akrobat ve Genç Soytarı (Palyaço) 1905 yağlıboya/Acrobat and Young Harlequin. 1905.
Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA.


Jonglör ve Natürmort 1905/Juggler with Still-Life. 1905.
Gouache on cardboard. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA.


Yelpazeli kadın 1905 yağlıboya/Lady with a Fan. 1905.
Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Genç Kız ve Keçi 1906 yağlıboya/Young Girl with a Goat. 1906.
Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA


Köylüler. Kompozisyon 1906 /The Peasants. Composition. 1906.
Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA.


Çıplak delikanlı 1906/Nude Youth. 1906.
Gouache on cardboard. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Züccaciye. Parro ile Natürmort 1906/Glassware. Still Life with a Porro. 1906.
Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Erkek Çocuk atı Götürüyor 1906 Modern Sanatlar Müzesi, ABD
Boy Leading a Horse. 1906. Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA.


Vücut Temizliği, Tuvalet 1906 Albright-Knox Sanat Galerisi
La Toilette. 1906. Oil on canvas. Albright-Knox Art Gallery, Buffalo, NY, USA


Saç Yapımı 1906 Metropolitan Müzesi
Hairdressing. 1906. Oil on canvas. The Metropolitan Museum of Art, New York, USA.


Palet ile Kendi Tablosu 1906 Philadelphia Sanat Müzesi
Self-Portrait with a Palette. 1906. /Oil on canvas. Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA, USA.


Gertrude Stein'in Portresi 1906 Tual üzerine yağlıboya tablo
Portrait of Gertrude Stein. 1906. Oil on canvas. The Metropolitan Museum of Art, New York, USA.


Taslak İçin Profil - Hamamda Banyo Yapan Avignon'lu Genç Kızlar 190 Kağıt üzerine suluboya
Sketch for The Demoiselles d'Avignon. 1907. Watercolor on paper. Museum of Art, Philadelphia, PA, USA.


Avignon'lu Kızlar - Banyo Yapan Avignon'lu Genç Kızlar 1907
Les Demoiselles d'Avignon. 1907. Oil on canvas. The Museum of Modern Arts, New York, NY, USA


Kendi Portresi 1907Norodni Sanat Galerisi, Çek Cumhuriyeti
Self-Portrait. 1907. Oil on canvas. Narodni Gallery, Prague, Czechia.


Çıplak (Yarım Boy) 1907
Nude (Half-Length). 1907. Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Veils'in Dansı 1907.
The Dance of the Veils. 1907. Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Kafatası Kompozisyonu 1907
Composition with a Skull. 1907. Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.


Kadın başı 1907
Head of a Woman. 1907. Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA.


Bir Erkeğin Kafası 1907
Head of a Man. 1907. Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA.


Oturan Kadın 1908 yağlıboya
Woman Seated. 1908. Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Reply With Quote
  #8 (permalink)  
Old 02-02-2011, 14:49
Sosyalist's Avatar
Administrator
 
Default


Yalınayak Kız 1895
The Barefoot Girl. Detail. 1895. Oil on canvas. Musee Picasso, Paris, France.


En Büyük Paylaşım - Duygu 1895/96
First Communion. 1895/96.


Annesinin Resmi 1896
Portrait of the Artist's Mother. 1896. Pastel on Paper. Museo Picasso, Barcelona, Spain


Kendi Portresi1896
Self-Portrait. 1896. Oil on canvas. Museo Picasso, Barcelona, Spain


Bilim ve Merhamet 1897
Science and Charity. 1897. Oil on canvas. Museo Picasso, Barcelona, Spain.


Matador Luis Miguel Dominguin 1892 karakalem
Matador Luis Miguel Dominguin. 1897. Pencil on paper


Picasso'nun kızkardaşi, Lola 1899
Lola, Picasso's Sister. 1899


Han'ın (Otel'in) önünde bir İspanyol çifti 1900, pastel
A Spanish Couple in front of an Inn. 1900. Pastel on cardboard. Private collection.


Palyaço Eğilimi 1901 yağlıboya
Leaning Harlequin. 1901. Oil on canvas. The Metropolitan Museum of Art, New York, USA


Topuzlu Kadın 1901 yağlıboya
Woman with Chignon. 1901. Oil on canvas. Fogg Art Museum, Harvard University, Cambridge, MA, USA


Casegenas'ın Ölümü 1901
Death of Casagemas. 1901. Oil on wood. Musee Picasso, Paris, France.


Mavi Döneminde Kendi Portresi 1901 yağlıboya
Self-Portrait in Blue Period. 1901. Oil on canvas.


Sanat Simsarı Pedro Manach'in Portresi 1901 yağlıboya
Portrait of the Art Dealer Pedro Manach. 1901. Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA


Vermut İçicisi 1901
The Absinthe Drinker. 1901. Oil on cardboard. Melville Hall Collection, New York, NY, USA.


Mavi Sapkalı Kadın 1901
Woman in a Blue Hat. 1901. Pastel on cardboard. Galerie Rosengart, Lucerne, Switzerland.


Vermut İçicisi 1901 yağlıboya
The Absinthe Drinker. 1901. Oil on canvas. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


Sigaralı Kadın 1901 yağlıboya
Woman with a Cigarette. 1901. Oil on canvas. Barnes Foundation, Lincoln University, Merion, PA, USA.


Obur 1901 yağlıboya.
Le Gourmet. 1901. Oil on canvas. The National Gallery of Art, Washington, DC, USA.


Vermut İçen Adam 1901
L'Absinthe. 1901. Charcoal, pastel, gouache on paper. Collection of Otto Krebs, Holzdorf.St. 20 Petersburg, Russia.


Ziyaret (İki Kız Kardeş) 1902 yağlıboya
The Visit (Two Sisters). 1902. . Oil on canvas pasted on panel. The Hermitage, St. Petersburg, Russia


YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.


YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.


YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.


YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.


YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
1973 - 1980 Arası İşçi Hareketleri Sosyalist Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi 0 13-04-2011 03:28
Pablo Neruda (1904-1973 / Parral / Chile) Sosyalist Translation of Poetry ,Story and Drama 0 08-02-2011 15:52
Nazmi Ziya Güran (d. 1881 Aksaray İstanbul 1937) Sosyalist Nazmi Ziya Güran (1881 - 1937) 2 09-01-2011 21:01
Pablo Neruda Şiirler Sosyalist2 -Çeviri Şiir 0 26-11-2010 22:06
Pablo Neruda Hayvanlar Çiftliği Sosyalist2 -Çeviri Şiir 0 14-11-2010 21:58


All times are GMT +3. The time now is 20:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7 Beta 1
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.